Poslední kolo aukcí na výrobu solární energie v Portugalsku dosáhla světového rekordu ve výkupní ceně elektrické energie v hodnotě 1,1 centu (2,9 Kč) za kWh.

Tato forma podpory výstavby bez emisních zdrojů elektrické energie je v Evropě stále populárnější. Systém ve zkratce probíhá tak, že státní regulátor například každé čtvrtletí vypíše poptávku na určitý instalovaný výkon, následně se spustí aukce a společnosti se předhazují v nabídkách. Nabídky obsahují požadovanou výkupní cenu, kterou se stát zaváže platit za elektřinu odvedenou do sítě po určité časové období, nejčastěji 15 let. Vyhrávají ty nejlevnější nabídky, které dohromady dají vypsanou hodnotu výkonu.

V Portugalsku právě skončila aukce na výrobu 670 MW instalovaného výkonu. Necelou polovinu z požadovaného výkonu, celkem 315 MW, získala jihokorejská firma Hanwha Q Cells, která podle dostupných zdrojů nabídla vůbec nejnižší cenu na světě, která kdy byla zaznamenána. Tato vítězná nabídka byla mimochodem 4x nižší, než kolik si portugalská vláda nastavila jako strop výkupní ceny, což mimo jiné svědčí o stále se snižující ceně za solární panely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *