Díky dlouhé životnosti solárních panelů a jejich masovému rozšíření až v posledních letech se jich do recyklace zatím mnoho nedostalo. Mnoho kritiků fotovoltaiky si proto často vybíralo jak jeden z argumentů právě recyklaci vyřazených panelů.

80% požadavek na recyklaci solárních panelů ze strany EU.

Evropská unie se recyklaci solárních panelů pokusila nastavit pravidla již v roce 2012. V nařízení s názvem Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) nastavila pravidla pro výrobce, aby zajistili, že nejméně 85 % vyřazených panelů bude recyklováno. Zároveň každý jednotlivý panel musí jít z 80 % recyklovat.

První velká data zveřejnila nedávno francouzská asociace PV Cycle, která sdružuje společnosti nakládající s odpady. Podle jejich dat bylo v loňském roce ve Francii recyklováno 5 000 tun vysloužilých solárních panelů, přičemž očekává do roku 2030 nárůst na 50 000 tun ročně.

Podařilo se dosáhnout 94,7% účinnosti recyklace. Nejdražšími použitými materiály byly měď, hliník a stříbro. Zbytek tvoří plast a křemík. Samotná recyklace probíhá tak, že se oddělí hliníkový rám, spojovací skříňka a kabely. Zbylý blok je rozdrcen.

Malé srovnání – automatické pračky dosahují hodnot recyklace pouze kolem 70 %.

Ptáte se, co tvoří zbylých 5,3 %? Většina tvoří prach, který se po rozdrcení bloku panelu usadí ve filtrech, ten je přepálen a použit ve stavebnictví. Dále vinylová folie na spodní vrstvě panelu, která je tepelně využita ve spalovně odpadu. U té existuje sice možnost recyklace, množství vody použité na její recyklaci je však natolik vysoké, že šetrnější k životnímu prostředí je její spálení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *